09.09.2021

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ: зійшов з конвеєра перший серійний автомобіль "Жигулі"

9 вересня 1970 року з конвеєра Волзького автомобільного заводу вперше зійшов серійний автомобіль "Жигулі" ВАЗ 2101. Передсерійна модель була раніше - 19 квітня.

Прототипом "Жигулі" став Fiat-124. Ліцензію на його виробництво разом із техдокументацією для виготовлення кузовів, двигунів для них і організацію процесу виробництва Радянський Союз купив у італійців.

Перед тим західне авто тестували в умовах СРСР. Італійський автомобіль показав невтішні результати тестувань на вітчизняних дорогах - неефективні задні дискові гальма, низький кліренс і слабкий кузов не витримували навантажень на дорогах з неякісним покриттям. Щоб створити міцний і витривалий автомобіль спеціалісти внесли майже 800 змін. Над адаптацією працювали італійські інженери і десятки радянських наукових інститутів та підприємств. 

ВАЗ 2101 отримав міцніший кузов і підвіску, модернізовану конструкцію синхронізаторів в коробці передач і ведучий міст, збільшений кліренс, надійні барабанні гальма. Двигун теж модернізували: збільшили діаметр циліндра і відстань між ними, принесли розподільчий вал. У радянській версії автомобіля з'явилося зовнішнє дзеркало заднього огляду та буксирні вушка.

Інтер"єр ВАЗ 2101 був скромним. Велике двоспицеве кермо з тонким ободом, проста комбінація панелі приладів і сидіння без підголовників. Багажник мав об"єм 325 літрів, з урахуванням повнорозмірного запасного колеса, закріпленого всередині.

Індекс автомобіля розшифровується так: ВАЗ - виробник: Волзький автозавод; 21 - автомобіль малого класу з двигуном від 1200 до 1800 см ; 01 - перша модель зареєстрована в цьому класі. У народі, завдяки індексу 1, автомобіль отримав назву "Копійка". 

1971 року "Жигули" вийшли на світовий ринок. Автомобілі продавали в Болгарії, НДР, Чехословаччині, Угорщині, Югославії, ФРН, Австрії, Франції, Швейцарії, Єгипті та Нігерії.

Експортні варіанти мали назву Lada 1200 для ВАЗ-2101 і Lada 1300 для ВАЗ-21011.

Міцний і простий у ремонті ВАЗ 2101 отримав неймовірну популярність. У першій модифікації випустили 2 млн 702 тис. 657 екземплярів. Всього, за весь час виробництва з 1970 по 1988 рік, завод випустив 4,8 млн автомобілів ВАЗ-2101 всіх модифікацій з кузовом седан. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рідкісний Fiat 500 Giardiniera у кузові універсал приїде на осінній фестиваль техніки OldCarLand

Нагадаємо, цього дня 1954 року виробили перший Ford Thunderbird.

Підписуйтеся на нас у facebook

Підписуйтеся на наш instagram

Підписуйтеся на наш telegram

Дивіться свіжі відео та огляди на нашому youtube

 

Євгенія Звольська