10.12.2021

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ: встановили перший світлофор у світі

Перший світлофор у світі встановили біля будівлі парламенту в Лондоні 9-10 грудня 1868 року. 

Семафор, винайдений англійським залізничним інженером Дж. П. Найтом, ввели в експлуатацію для регулювання дорожнього руху на вулиці Брідж-стріт. 

Чавунний семафор висотою 6,7 м мав дві "руки".  Якщо вони опускалися, то можна було рухатися далі, якщо здіймалися вгору, то треба було зупинятися. Вночі, для зручності пішоходів та учасників дорожнього руху, використовували газовий світильник з червоним та зеленим світлом. Напрямок світла ліхтаря змінювали вручну за допомогою важеля. Однак ця конструкція не була безпечною. Невдовзі, під час експлуатації світлофора 2 січня 1869 року, газовий ліхтар вибухнув і поранив поліцейського, який ним керував. Після цього випадку у Великій Британії світлофори для регулювання дорожнього руху не використовували близько 50 років.

Автоматичні триколірні світлофори

У Європі вперше встановили 5 листопада 1927 року на площі Принсес-сквер у Вулвергемптоні у Великій Британії.

В Америці перший автоматичний світлофор з непідсвічуваними написами Stop и Proceed запатентував американець Ернст Сіррін з Чикаго 1910 року. 5 серпня 1914 року компанія American Traffic Signal Company встановила першу в світі систему світлофорів на Розі 105-й Іст-стріт і Евклід-авеню в Клівленді, штат Огайо, США. Cвітлофор мав тільки два кольори: зелений і червоний. Його також облаштували звуковим сигналом, який попережав учасників дорожньоого рух про зміну кольору.  

Перший у світі електричний двоколірний семафор з червоний і зеленим сигналами винайшов американський поліцейський з Солт-Лейк-Сіті Лестер Вайр 1912 року, однак  винахідник не запатентував свій пристрій. Патент на електричний триколірний світлофор 1923 року отримав інший американець - Гаррет Морган, який згодом продав права на свій винахід компанії General Electric за 40 тис. доларів або 1 млн. гривень на теперішні гроші.

Загалом існує понад 50 патентів світлофорів різних моделей. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДЕНЬ В ІСТОРІЇ: випустили другу модель Citroen

Нагадаємо, перший світлофор в Україні встановили у Харкові понад 80 років тому. Міжнародний день світлофора відзначаєть щороку 5 серпня.

Підписуйтеся на нас у facebook

Підписуйтеся на наш instagram

Підписуйтеся на наш telegram

Дивіться свіжі відео та огляди на нашому youtubeАвтопогляд