28.05.2019

Бомбардування, швейні машинки та дві світові війни: Opel випустив перші машини 120 років тому

Цьогоріч німецький виробник автомобілів Opel  відзначає 120-річчя з дня випуску першої машини. Сьогодні у Німеччині та світі, на відміну від BMW, Mercedes і Audi, цільовими споживачами Opel є середній клас -  робітники і фермери, вчителі та медпрацівники, сім'ї з середнім достатком.

Двадцять років випускали все, крім авто

Одну з найстаріших марок авто заснували 1862 року. Однак машини Opel  з"явились тільки за понад 20 років - 1899-го. У перші роки під цією маркою випускали швейні машини.

У січні 1862-го Адам Опель запустив фабрику з виробництва швейних машинок у місті Рюссельсхайм. Засновник компанії працював на заводах в Англії разом зі своїм братом, а потім переніс весь набутий досвід у власне виробництво. За 10 років бізнес значно розширився - 1880-х підприємство щорічно виробляла до 20 тис. одиниць техніки різного призначення.

За вмовляннями дружини Адама Софі 1886-го Opel розпочав будівництво велосипедів.  І до 1890 року став одним з найбільших виробників велосипедів в Німеччині.  Бренд починався як сімейний - крім дружини участь брали 5 синів Адама. Вони займатимуться конструюванням автомобілів вже після смерті глави сімейства в 1895.

Перший ракетний мотоцикл, який створили на заводі Opel
Перший ракетний мотоцикл, який створили на заводі Opel

Після велосипедів компанія почала робити авто. Однак перші автівки, які вони зробили, розробив інший чоловік. Opel купили патент на  модель, що вже випускалася, у Фрідріха Луцмана, який переміг на ній в одній з гонок в Берліні. Opel Patent Motor Car, System Lutzmann мав одноциліндровий мотором об'ємом 1,5 літра, розвивав швидкість 20 км / год і заводився шляхом розкручування вручну маховика двигуна. Випускали авто  з 1899 по 1901 року, особливої ​​популярності вона не здобула. Всього випустили 65 автомобілів.

Opel Patent Motor Car, 1899 рік
Opel Patent Motor Car, 1899 рік

1 тисяча  авітвок та 1 млн швейних машин

У 1902 році фірма  підписала угоду про співпрацю з французьким виробником Darracq і випустила автомобілі Voiturette під брендом Opel-Darracq.  Того ж року вдалось створити власний автомобіль потужністю 10/12 к. с., який мав 19-літровий двоциліндровий двигун. Першу машину з 14-літровим двигуном німці створили за два роки, 1904-го. Це був Opel-Darracq 30/32 л. с.

Вдалий виступ на Імператорській гоночній трасі 1907-го року дозволив стати найкращим автобрендом у Німеччині. 1906-го року з воріт заводу вийшли 1000 машин. А швейних машин за цей час - близько 1 млн.

У 1909 році був випущений двомісний кабріолет Opel 4/8 PS, який користувався великою популярністю. У 1912 році 3 тис. робочих виробили 30 тис. велосипедів і 3 тис. автомобілів. Площа заводу становила близько 73 тис. м2.

Пожежа змінює все

У 1911 році Opel розробляють перший авіаційний двигун власної конструкції, який встановлюють на біплані Ейлера. Компанія намагається потрапити і на сільгоспринок - налагоджує випуск моторизованих плугів. Однак із швейними машинка цього року Opel попрощався - через велику пожежу значна частина заводу зруйнована. Наступного року виробництво швейних машинок замінили на збірку пожежних машин. Так Opel завершили те, з чого починав Адам Опель.

1914-го компанія випускає популярну згодом модель Puppchen (лялька у перекладі).  З початком Першої Світової - випускають 3-тонні військові вантажівки для німецької армії.

Opel Puppchen, 1913 рік
Opel Puppchen, 1913 рік

Після війни Opel повертається до виробництва мотоциклів, які намагались контруювати ще з 1901 року. В 1922 році була розроблена спортивна модель. Для любителів акуратної їзди випускався двоколісний транспорт потужністю 15 л. с.

Після війни, щоб втримати перші місця за собою, Opel довелось модернізувати підприємство. В 1924 р німці вкладають 1 млн марок в оновлення,  на заводах з'являється конвеєрна збірка. І першою моделлю, виробленої таким способом стає легендарний Opel Laubfrosch. Конвеєри допомогли істотно знизити витрати на виробництво і  ціни для споживачів. Авто стали доступними широким верствам населення.

Сімейний бізнес завершується

Такими темпами, 1928-го на виробництво Opel припадало 44% всіх виготовлених автомобілів Німеччини. У 1929 сім"я Опель продала 80% акцій американській автомобільній групі General Motors. До 1931 році GM повністю купив компанію.  Опелі за ці дві угоди в сумі отримали $33,3 млн.

На треках Opel починає експерименти з гоночної програмою RAK, в рамках якої, випускалися автомобілі на реактивній тязі. Фрицу Опелю вдається досягти швидкості в 238 км / год на автомобілі RAK-2. А RAK-3, запущений по рейках, встановив світовий рекорд швидкості руху по рейках - 254 км /год.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Історія емблеми - як змінювалаіся лев "Пежо" протягом 127 років

1930-го, у передчутті війни та реакційної політики уряду, Opel випускає легендарну вантажівку  Blitz. За десять років вона стане надзвичайно популярною у військ Вермахта.

Вантажівка Blitz була дуже популярна у військ Вермахта
Вантажівка Blitz була дуже популярна у військ Вермахта

Ще одна легенда Opel Olympia з"явилась 1935-го. У неї був несучий кузов без рами, компактні розміри, опрацьована аеродинаміка, велику увагу було приділено безпеці. Із змінами ця модель випускалася до 1953.  Olympia багато в чому послужила зразком при створенні радянського Москвича-400.

Opel Olympia з’явилась 1935-го
Opel Olympia з’явилась 1935-го

У 1936 р починається збірка Opel Kadett. Kadett протримався на конвеєрі більше півстоліття (1937 – 1991) –  з двадцятирічною перервою на Другу Світову. Останні покоління відповідали нинішньому С-класу, конкуруючи з Golf і Ford Escort.

До Другої Світової війни Opel  встиг представити кілька моделей.  1937-го випускає дві масивні флагманські моделі - Opel Admiralc двигуном 3,6 л і Opel Super 6 (двигун - 2,5 л). Через рік компанія презентує Opel Kapitan. В її зовнішності можна побачити деякий вплив американської школи автомобільного дизайну.

Завдяки потужному виробництву, модернізації до 1939-го Opel   став найбільшим автовиробником у Європі.

Бомбардування, репарації, паски безпеки

Війна наклала свої рамки на виробництво - Opel  вигтовлялв тільки військову техніку. Після бомбардувань Берліна більшість виробництва була втрачена.

У повоєнний час виробничі лінії по збірці Opel Kadett були демонтовані і відправлені в СРСР в якості репарацій.

На відновлення виробництва пішов рік - у липні 1946 з конвеєра зійшов перший післявоєнний Opel Blitz. А через рік відновилася збірка Opel Olympia, ще через рік - Opel Kapitan.

Opel Kadett у журналі 1970-х років
Opel Kadett у журналі 1970-х років

До свого сторіччя в 1962 р компанія відкриває новий завод у місті Бохум, на якому починається випуск оновленого Opel Kadett. До модернізованої лінійці моделей Admiral і Kapitan приєднується люксова модель Opel Diplomat. Ця трійка стає флагманськими моделями компанії, які користуються великим попитом у покупців. За 4 роки  конвеєр заводу в Бохумі залишає мільйонний Opel Kadett.

1970-го презентували Opel Ascona, Manta і модифікований Commodore з електронним уприскуванням. Десятимільйонний Opel зібрали  1971 року на заводі в Россельсхайме. Це була модель Rekord з кузовом універсал.

Opel продовжує підкорювати спортивні вершини - Opel GT встановив кілька рекордів, в тому числі світових. В цей час паски безпеки стають стандартими для всіх моделей Opel.

Opel Monza і Opel Senator в 1978 р отримують 6-циліндровий двигуном потужністю 180 к.с. Ще через рік з'являється перший передньопривідний Opel  Kadett D.

Нафтова криза 1980-х призвела до стагнації галузі. Вперше з 1950 року Opel поніс збитки: 4 млн німецьких марок у 1980 році. Тільки новий Kadett D з переднім приводом продавався задовільно. З середини 1970 років на німецькому ринку легкових автомобілів домінували Ford Fiesta і VW Polo. Випуск моделі Opel Corsa в 1983 році дозволив переломити ситуацію.

Випуск моделі Opel Corsa в 1983 році дозволив повернути перші місця компанії
Випуск моделі Opel Corsa в 1983 році дозволив повернути перші місця компанії

Що тепер?

У 1986 Opel першим в Німеччині починає обладнуватися каталітичними нейтралізаторами. До кінця 80-х компанія вводить в свій каталог Opel Omega з 5-ма варіантами двигунів, бестселер - модель Vectra, яка відрізнялася великим вибором двигунів, комплектацій і невеликою ціною, і Opel Calibra з найкращим в світі коефіцієнтом лобового опору - 0,26.

У 1991 компанія випускає свій перший позашляховик - Opel Frontera. Він ще  рік лідирує на європейському ринку в цьому класі.

2004-го Opel випустив біля  60 млн автівок. В середині 2000-х почались проблеми з якістю та дизайном. Через кризу в середині компанії довелось звільнити тисчі робітників, компанія втратила понад 600% акцій. Подолати кризу вдалось завдяки сильним позицям на ринку сімейних авто. Традиційно стабільним попитом користуються мінівени і універсали Zafira та Meriva.

Сучасний Opel Grandland X на українських дорогах
Сучасний Opel Grandland X на українських дорогах

З 1 липня 2014 року General Motors передала всю діяльність в Європі знову створеної Opel Group GmbH. В березні 2017 року група французьких автомобілебудівників PSA оголосила, що придбає європейський фінансовий бізнес GM. В результаті Opel Automobile GmbH перейшла під юрисдикцію французьких колег.

Сьогодні на заводах Opel  біля 50 тисяч людей, компанія має 13 заводів в Європі і працює на 35 ранках Старого світу.

 

Ася Прокаєва