10.03.2021

Яким був перший український автомобіль – знайшли рідкісні фото

Автомобільні історики співтовариства OldWheels показали нові фото першого українського автомобіля "Україна-4". Раніше було відомо як виглядала машина лише спереду. 

"Україна-4" – перший автомобіль, випущений на території України. Його було вироблено 1931 року та на момент випуску він був найпотужнішою машиною в країні. Він міг би таким залишатися ще не одну п"ятирічку. Вже існуючі і заплановані до випуску інші радянські моделі мали вантажопідйомність 1,5 тонни (ГАЗ-АА), 3 тони (АМО и ЗІСи) та 4,0 тони (Я-4), а вантажопідйомність "України-4" була 5 тонн.

До публікації фото від OldWheels ніхто не уявляв, якою машина була в інших ракурсах, крім виду спереду. Крім двох майже однакових фото існував тільки малюнок художника В. Реминського, створений у 1990-ті роки для журналу "Сигнал". 

Не збереглося ані креслень, ані документів про проектування та випробування, ані спогадів тих, хто їздив на існуючих екземплярах, коли вони перебували в експлуатації.

Важливо, що українська машина була цілком місцевого, харківського виробництва – усі, навіть найскладніші деталі випускалися на заводах міста, повідомляє портал 

Auto24.

Створена в Харкові за місцевою ініціативою "Україна", хоч і була достатньо сучасною, не мала за собою ані готової технології, ані спеціально побудованого підприємства. Тому, на жаль, перша українська машина так і залишилася у двох екземплярах. Нішу важких вантажівок в усій країні з часом зайняли машини ЯГ, виробництво яких налагодили в Ярославлі на автомобільному заводі, закладеному ще за царської влади.

Дотепер невідоме зображення вантажівки "Україна 4" шанувальники ретро з групи OldWheels знайшли в автентичному виданні 1932 року. Каталог "Нові машини та новобудови промисловості УРСР", знайдений на інтернет-аукціоні, являє собою презентацію досягнень української республіки. Серед інших промислових зразків – літаків, мотоциклів, верстатів тощо – розміщено суто український автомобіль. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Автомобілі, що змінили світ - найбільш культові моделі в історії

Нагадаємо, що першим українським серійним автомобілем став автокран ЛАЗ 960. Він випускався у 1950-ті роки. Першим легковим серійним автомобілем став ЗАЗ 965 "Запорожець". Його почали випускати 1961 року. Автопогляд