07.04.2021

Коли штраф можуть замінити на усне зауваження?

У деяких випадках поліцейські можуть замість штрафу робити водіям усне зауваження. "Судово-юридична газета" нещодавно пояснила за яких умов це можливо.

Звільнити  водія від адміністративного штрафу може поліцейський, якщо правопорушення — малозначне. Це передбачає стаття 22 Адмінкодексу України.

Однак Кодекс не чітко визначає, якими є малозначні правопорушення, хоча зрозуміло, що вони  мають мати формальний характер, не завдавати збитків і не спричиняти тяжких наслідків, не створювати аварійної ситуації, перешкод іншим транспортним засобам або пішоходам тощо.

Наприклад, якщо у водія під час поїздки відсутній документ страхового поліса  у той час, коли автомобіль застрахований, і це можна перевірити у базі МТСБУ, - це формальне і малозначне порушення, бо не несе шкідливих матеріальних наслідків,  не створює аварійну ситуацію,  перешкод іншим транспортним засобам.

У цьому випадку, інспектор після оцінки ситуації, може замінити штраф на усне зауваження.

Натомість зміни деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху від 16 лютого 2021 року, чітко визначили, коли водій не зможе отримати усне зауваження - йдеться у матеріалі видання: 

- автомобіль несправний, переобладнаний з порушеннями;

- не працюють світлові прилади у темну пору доби;

- створює аварійну обстановку - рухається більше ніж 20 км  від обмеженої швидкості, порушує вимоги дорожніх знаків, правил зупинки, стоянки,  проїзду пішохідних переходів і перехресть;

- не надає перевагу в русі: пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, автомобілям аварійно-рятувальних служб, швидкій 

 допомозі, пожежникам, поліції, не виконує зупинку на вимогу поліції;

- керує автомобілем під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу і швидкість реакції, перебуває у стані алкогольного чи іншого сп"яніння;

- автомобілем керує особа, яка не має на це право, або позбавлена цього права тощо; 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: МВС змінив правила видачі автомобільних номерів

Нагадаємо, 16 лютого 2021 року Верховна Рада також збільшила штрафи за водіння напідпитку і перевищення швидкості.

 

Автопогляд