01.10.2021

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ: випустили перший український трактор

1 жовтня 1931 року з конвеєра Харківського заводу зійшов перший колісний трактор - ХТЗ-15/30. Він став первістком українського тракторобудування.

Модель побудували на базі американського колісного трактора 15/30 International Harvester. Колеса у нового зразка сільгосптехніки не мали шин,  а кермо і сидіння були металеми.

Трактор оснащували  карбюраторним рядним 4-тактним чотирициліндровим гасовим двигуном потужністю 30 к. с. Запалювання відбувалось за допомогою магнето. Щоб запобігти вибуху, під час перевантаження, в циліндри подавалась вода. Двигун мав масляну помпу, фільтр і масляний повітроочисник. У спорядженій масі 3011 кг, трактор розвивав швидкість від 3,5 до 7,4 км/год. 

Трактор не став популярним - він часто виходив з ладу та потребував ремонту. Використання трактора було обмеженим, для того, щоб зорати землю, трактор оснащували трикорпусним плугом. Попри окремі недоліки конструкції та специфіки використання, ХТЗ-15/30 став саме тією машиною, яка відновила сільськогосподарське виробництво після голодомору 1932–33 рр.

В перший місяць виготовили 50 тракторів, а до кінця року виробничий обсяг сягнув 977. За весь час випуску до 1937 року з конвеєра зійшло понад 172 тис. екземплярів.

Наступною моделлю масового трактора Харківського тракторного заводу став гусеничний СХТЗ-НАТІ. Відтоді у радянській країні всі орні трактори випускали лише на гусениниці.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДЕНЬ В ІСТОРІЇ: показали перше авто зі стоп-сигналом

Нагадаємо, в експозиції фестивалю OldCarLand-2021, що пройшов восени, показали трактор ДТ-20 1958 року виробництва ХТЗ.

Підписуйтеся на нас у facebook

Підписуйтеся на наш instagram

Підписуйтеся на наш telegram

Дивіться свіжі відео та огляди на нашому youtubeАвтопогляд