26.08.2015

"Бензин подешевшає на ще на гривню" - експерт

На початку цього тижня заправні мережі знизили ціни на 20-50 копійок. Тепер на заправних станціях "Авіас-партнер", АНП, "Укрнафта" літр найпопулярнішого бензину А-95 продають за 18,95 грн. Минулого тижня пальне там продавали за 19,15 грн. Також почали знижувати вартість пального й інші мережі ОККО, ВОГ і "Шелл". Зараз продають літр А-95 за 21,99 грн. Ще в неділю продавали за 22,49 грн.

- Нарешті наш ринок нафтопродуктів почав реагувати на зменшення цін на нафту. Адже за останні півтора місяця вартість нафти на світових ринках впала майже на 20 доларів — із 62 до 43 доларів за барель, - говорить "Знай" Сергій Куюн, директор консалтингової компанії "А-95". Він розповідає про тенденції і проблеми на ринку пального в Україні, а також говорить, якими будуть ціни на АЗС найближчим часом.

Чому мережі, які торгують імпортним пальним, лише зараз знизили ціни? Це спекуляції?

- Це пов'язано не зі спекуляціями, а з тим, що ці мережі за останні півроку мали величезні збитки. Аби їх хоч якось компенсувати, змушені були до останнього тримати високі ціни.

В наслідок чого вони мали збитки?

- Через те, що частина мереж групи "Приват" почала різко знижувати ціни. І клієнти ОККО, ВОГ, "Шелл" перейшли на дешевший бензин. Та й загалом споживання пального в Україні суттєво скоротилося за ці півроку. Люди через високі ціни змушені були відмовлятися від поїздок на власному авто.

Читайте також Вперше за два місяці вартість нафти опустилася нижче 60 доларів

За рахунок чого частина заправних станцій змогла знизити ціни?

- Є два способи – або продавати бодягу, або ухилятися від податків. За останні півроку частка бодяги на нашому ринку досягла 25 відсотків. Заправки, що продають неякісне пальне, оминають всі податки й акцизи. Мають на цьому надприбутки. Держава на це заплющувала очі поки не загорілася нафтобаза БРСМ.

Вчора прем'єр-міністр Арсеній Яценюк скаржився на високі ціни на пальне й доручив профільним відомствам перевірити обґрунтованість цін. Як вплинуть перевірки на ціни?

- Ціни й без перевірок знижуватимуться. А ось, щоб ринок нормально працював, потрібно було уряду раніше робити якісь кроки – влаштовувати перевірки якості пального, відслідковувати рух грошей у різних мережах, наказувати винних. Тоді б і ціни на пальне рівномірно піднімалися б та опускалися б.

Чи є у державних лабораторіях потужності для здійснення таких перевірок?

- Є, була б політична воля. Та й без перевірок всі в експертному середовищі знають, хто чим торгує. Ще півроку тому влада мала б навести лад у цій сфері. Бо зараз виходить так: ті, хто працюють чесно – погані, бо в них високі ціни; ті, хто продають бодягу й ухиляються від податків – хороші, бо в них дешевий бензин.

Нафта продовжує дешевшати. Чи знижуватимуться й надалі ціни на пальне?

- Так, прогноз на наступні місяць-півтора дуже втішний. Тенденції подешевшання нафти виявилися значно сильнішими, ніж повільна девальвація гривні. Тому бензин має подешевшати на 1-1,5 гривень. Думаю, вартість популярного бензину А-95 буде на рівні 20,5 гривень, дизпалива – 18 гривень.

 

znaj.ua