15.07.2021

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ: випустили найневдаліший американський автомобіль

15 липня 1957 року випустили Ford Edsel - автомобіль, який вважають зразком найбільшого маркетингового провалу всіх часів автомобілебудування.

1950 року маркетологи компанії Ford Motor вирішили створити автомобіль, який би зайняв нішу дефіцитних машин середнього класу. Автівка мала стати конкурентною Oldsmobile від General Motors, але дешевшою за Lincoln. Для розробки такої моделі компанія Ford Motor створила окремий підрозділ.

Генеральний менеджер відділу спеціальних продуктів  Річард Крафве проглянув понад 8000 пропозицій назви автомобіля від рекламної фірми та працівників компанії. Зрештою, машина отримала назву "Edsel" в честь сина Генрі Форда - Едселя. Перший зразок представили публіці 4 вересня 1957 року. Edsel  рекламували як "принципово новий автомобіль", хоча насправді новинка мала невеликі технічні відмінності від Ford та Mercury: серії Citation і Corsair будували на платформі Mercury,  а основою Pacer та Ranger був Ford.

Невдалими в автомобілі покупці вважали дизайн автомобіля, розміщення вказівників поворотів та незручний перемикач коробки передач, який винесли на кермо. Невиправданою була й ціна автомобіля - вона значно перевищувала вартість автомобілів Ford і була близькою престижним та надійним Mercury. Причиною низьких продажів також була неякісна збірка кузова і деталей автомобіля, адже його складали на різних заводах з неналагодженим процесом виробництва. Напівскладеним автомобілям не вистачало усіх запчастин. Саме в такому стані з інструкцію фінальної збірки Edsel потрапляв до дилерських центрів.

Ford Edsel продовжували випускати до 1959 року. Загальні фінансові втрати компанії у цьому проєкті склали, за різними оцінками, від 250  млн. до 350 млн. доларів або 2 млрд доларів на теперішній час.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДЕНЬ В ІСТОРІЇ: випустили "Волгу" ГАЗ-24

Нагадаємо, 1957 року розпочали масовий випуск седана ГАЗ-21 "Волга" першої серії.

 

Євгенія Звольська