23.10.2018

Є лише чотири шляхи — як розвиватиметься ринок електромобілів в Україні

Лишилося трохи більше двох місяців, коли електромобілі в Україні відносно дешеві. З перших днів наступного року такий транспорт подорожчає більш ніж на 20%. Адже із січня вже не діятимуть пільги з ввезення електромобілів в Україну. Нагадаємо, податкову знижку парламент ухвалив у вигляді змін до Податкового кодексу торік.

За ввезення електромобіля до країни не треба платити ПДВ і €109 акцизного збору. Як альтернативу цим пільгам депутати пропонують чотири законопроекти -  5494-1 , 7156-2, 8159, 4033а. Перші два подібні. У них пропонують продовження до 2021 року відміни ПДВ, не нараховувати податок на надання послуг перевезення на електромобілях, у містах-адміністративних центрах має бути обладнання зарядними станціями 10% паркомісць.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Влада відмовилась надавати пільги покупцям електромобілів

У №8159 пропонують з наступного року і до 2028-го звільнити від ПДВ ввезення до України комплектуючих і для виробництва електрокарів. Цей законопроект називають "Законопроектом Омеляна". Відповідно до документу, хочуть скасувати акциз на імпорт кузовів для електромобілів. Від податку звільнять підприємства, які займуться виробництвом і продажем акумуляторів для електромобілів. Українцям, які придбають електромобіль або переобладнають своє авто з двигуном внутрішнього згоряння на електропривід, нададуть можливість включити ці витрати у вигляді податків (тобто сплатити податків менше на вартість покупки чи переобладнання).

Покупці електромобілів не сплачуватимуться збір у Пенсійний фонд. Підприємства, які вироблятимуть літій власного видобутку, літій-іонні (літій-полімерні) акумулятори, зарядні пристрої для таких акумуляторів, транспортні засоби на електротязі, звільнять від ПДВ, при ввезенні в Україну кузовів для виробництва електромобілів акцизний податок на них нараховуватись не буде. Більшість податкових пільг, вказаних у цьому законопроекті, має діяти до кінця 2028 (для громадян) або 2032 року (щодо підприємств).

 

"За законом міністра Омеляна, якщо людина сплачує податки, то матиме можливість ці податки взаємозарахувати при купівлі електромобіля. Наприклад, покупець при купівлі авто сплачує ПДВ 100 тисяч гривень. Потім на цю суму він може не сплачувати податки, які зобов'язаний платити. Це такий собі податковий кредит. Він вигідний для тих, хто платить податки. Хто отримує зарплату в конверті - ні", - пояснює голова Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і диллерів Олег Назаренко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За перевищення швидкості вже почали штрафувати

 

У проекті Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо стимулювання ринку електромобілів в Україні та використання альтернативних джерел енергiї 4033а пропонують менш значні зміни — передбачають пільги лише на електромобілі і лише для тих, хто платить податки й отримує офіційну заробітну плату. Розмір знижки не має перевищувати дохід покупця електромобіля за рік. Тобто якщо за електромобіль заплачено 4 тисячі доларів податків, а покупець офіційно заробив протягом року 1 тисячу, він отримає. знижку 200 доларів. Закон вніс нардеп Олександр Опанасенко  два роки тому.

"Механізм простий - в країну завозять машину, розмитнюють її, сплачують ПДВ. У кінці року власник електромобіля, який справно сплачує податки, подає декларацію. Йому повертають частину грошей. Якщо людина ухиляється від сплати податків або не сплачує їх взагалі, їй нічого не повернуть. Цей інструмент справедливий, бо у нас 8 мільйонів осіб отримують зарплату в конверті. Але вони також користуються пільгами, які існують для всіх. Ми маємо створювати інструменти, які стимулюватимуть платити у бюджет. Я думаю, що завжди в бюджетну ніч вводять багато змін до податкового кодексу. Я думаю, пільгу на 20 відсотків для електромобілів продовжать ще на рік. Тим більше такі поправки є", - каже депутат. За словами експертів, існує велика ймовірність, що жодного із запропонованих законопроектів не приймуть. Це сприятиме збільшенню ціни на електричні машини й зменшення динаміки їхнього ввезення.

Раніше Автопогляд розмістив статистику про зростання кількості електромобілів в Україні за останні три роки. 

 

Автопогляд